Notářské poplatky jsou přesně dané státní vyhláškou, takže v každé notářské kanceláři zaplatíte stejně. Notáři nemohou stanovovat odměnu individuálně, což garantuje jejich nestrannost a objektivitu. Kromě samotné odměny mají notáři také nárok na úhradu skutečných výdajů spojených se službou, jako je například ověření dokumentů či poštovné. Právní poradenství mimo běžné notářské služby má svá specifická pravidla.
Možná vás to překvapí, ale ceny za notářské služby nejsou věcí dohody. Jsou přesně dané vyhláškou Ministerstva spravedlnosti – tzv. notářským tarifem. To znamená, že ať už půjdete k jakémukoliv notáři v Česku, zaplatíte za stejnou službu stejně.
Hlavním důvodem je nestrannost a objektivita. Notář není běžný poskytovatel služeb – je to veřejný činitel, který má při svých úkonech zachovávat neutralitu. A kdyby si mohl cenu stanovit sám, mohl by být (alespoň na první pohled) ve výhodě oproti jiným.
A tak se všechno řídí tarifem. Ceny jsou buď pevně dané, nebo se počítají procentem z hodnoty věci, které se činnost notáře týká (například dědictví, zvýšení základního kapitálu nebo likvidace společnosti).
Kompletní a aktuální seznam všech notářů působících v České republice můžete najít na naší stránce notari.ofigo.cz.
Kromě samotné odměny za službu má notář také nárok na proplacení tzv. hotových výdajů. Typicky jde třeba o:
Tohle všechno musí ale být doloženo a odpovídat reálným nákladům.
Jestliže potřebujete od notáře i právní pomoc mimo klasické notářské úkony (například radu ohledně složitější smlouvy nebo právní zastoupení), platí pro to jiná pravidla. Konkrétně se v tomto případě vychází z advokátního tarifu – vyhlášky č. 177/1996 Sb.
Aktuální znění notářského tarifu, které platí od 14. března 2025, si můžete stáhnout zde.